Jak podczas wakacyjnych podróży dbać o nogi?

Jak podczas wakacyjnych podróży dbać o nogi?

Wakacje to czas urlopów i wypoczynku. Oprócz planowania wyjazdów z rodziną warto pomyśleć o swoim zdrowiu oraz profilaktyce zapobiegającej powstawianiu obrzęków i zdrętwień nóg, które mogą występować podczas podróży. Wiele godzin spędzonych podczas wyprawy, kiedy nie można rozprostować nóg lub przespacerować się, powodują powikłania, które mogą skończyć się nawet śmiercią.

Jak radzić sobie z obrzękami

Bardzo dobrym sposobem jest stosowanie maści oraz kremów ziołowych zapobiegającym obrzękom powstałym podczas przelotów samolotem, przejazdów autobusem lub samochodem. Metodą skutecznie zapobiegającą powstawaniu opuchlizny jest bielizna kompresyjna, która skutecznie pozwala pozbyć się „uczucia ciężkości” poprzez ucisk na nogi. Pończochy kompresyjne doskonale sprawdzą się podczas długich wyjazdów służbowych, górskich wędrówek, aktywności fizycznych oraz wszystkich innych czynności dnia codziennego. Więc można je nosić profilaktycznie, aby uniknąć dyskomfortu związanego z obrzękami. Dodatkowo odpowiednio dobrana bielizna kompresyjna pozwala uniknąć bólu podczas długich wyjazdów.

Jak podczas wakacyjnych podróży dbać o nogi?

Przelot samolotem

Osoby cierpiące na żylaki powinny zachować szczególną ostrożność podczas długich wyjazdów, ponieważ siedzenie w jednej pozycji dodatkowo naraża na występowanie powikłań. Osoby zmagające się z problemem żylaków są szczególnie narażone na zakrzepicę żył głębokich, zwłaszcza podczas przelotów samolotem. Potocznie przypadłość ta nazywa się „syndromem klasy ekonomicznej”, ponieważ jest spowodowana ograniczoną ilością miejsca w ciasnym fotelu klasy ekonomicznej, co utrudnia przepływ krwi w żyłach. Dodatkowo w maszynach powietrznych panuje obniżone ciśnienie, które niekorzystnie wpływa na pasażerów z żylakami. Podczas planowania wakacji, należy skonsultować się z lekarzem i dobrać odpowiednie pończochy lub podkolanówki kompresyjne, zapobiegające powiększaniu żylaków.

Podróż nie musi być męcząca

Aby uniknąć uczucia zdrętwienia, należy wykonać kilka ruchów nogami, które będą miały na celu rozluźnienie mięśni i poprawę krążenia. Jeśli nie ma takiej możliwości, ponieważ poruszamy się samochodem lub samolotem w klasie ekonomicznej należy zastosować wszelkie środki ostrożności, aby nie dopuścić do zakrzepicy żył głębokich. U osób z zaawansowanymi żylakami zaleca się częstsze przystanki podczas jazdy samochodem. Natomiast osoby poruszające się samolotami powinny wybierać pierwszą klasę bądź podróżować na krótsze dystanse, aby nie nadwyrężać żył. Podczas rezerwacji przelotu można dowiedzieć się ile miejsca jest w oferowanych samolotach. Przestrzenie pomiędzy fotelami powinny być dostatecznie duże, aby można było rozluźnić nogi. Podczas rezerwacji przelotu warto zadbać o zabukowanie miejsca przy przejściu, ponieważ ułatwi to możliwość ewentualnego spacerowania.

Ważny jest również ubiór, jeśli będzie on luźny i połączony z pończochami kompresyjnymi, lot powinien być przyjemniejszy i bezproblemowy.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem dla kobiet – mKobieta.pl – Twoja siła, Twoja moc, Twoje możliwości!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*